۱۳۶۴

روزگاری که مردمان ایران زمین در گیر طوفان جنگ بودند، چند مربی ؛ رویایی برای آغاز در سر داشتنند.

بالاخره انگیزهٔ بالای آنها برای آموزش به فرزندان این سرزمین، پس از گذشت سه سال منجر به

تحقق یک رویا شد و اولین خانهٔ این آرزو، کودکستان راه رشد نام گرفت.

. . .

۱۳۷۵

راه رشد، همیشه مدیون پیگیری و حمایت والدین بوده و این بار اشتیاق آنها برای  ادامهٔ مسیر پیش دبستان با این خانواده، انگیزهٔ اهالی را به اوج رساند. برای تاسیس دبستان، ایده ای شکل گرفت و راهی آغاز شد. با مشارکت اولیا و مربیان، تعاونی متولد شد.

 همان سال ۷۵ دل را به دریا زدند و دبستان دخترانه را تاسیس کردند .

 تازه های سال ۷۵ هنوز تمام نشده بود و این بار فرزندان این مجموعه، تابستان را در استخر راه رشد، شنا می کردند و عصر ها در آموزشگاه زبان راه رشد به زبان انگلیسی  مسلط تر می شدند.

. . .

۱۳۷۶-۸۰

برای خانوادهٔ راه رشد، درخشش ایدهٔ تعاونی  ادامه داشت و برای ادامهٔ راه دبستان، با کمک اولیا و مربیان توانستند ساخت بنای جدید را آغاز کنند.

در آغاز سال تحصیلی ۷۸ – ۷۹ ساختمان جدید آماده و  اهالی مهد، پیش دبستان و دبستان دخترانه به خیابان مهستان رفتند.

. . .

۱۳۸۱-۸۵

ثبت نام دبستان بیشتر می شد و با حضور  مهدکودکی ها و پیش دبستانی ها، فضای مدرسه جوابگوی همه نبود. از طرفی دبستانی ها کم کم به راهنمایی نزدیک می شدند و اشتیاق ادامهٔ مسیر را با راه رشد داشتند. ساختمانی برای کودکان مهد و پیش دبستان خریداری کردند و زنگ مدرسه  به صدا درآمد.

 – می خواهیم اینجا را بسازیم

– برای چه زمانی؟

– برای مهرماه

– آنروز تا مهر کمتر از چهار ماه مانده بود.

اینها حرف های دو نفر از قدیمی های راه رشد است این بنا ۱۲۰ روزه به دست و با همدلی اولیا و راه رشدی ها ساخته شد

اندیشه ی آموزش در جهان معاصر و روش های نوین آموزشی با امتداد قرن بیست و یک در ذهن راه رشدیان ادامه داشت و این دغدغه ای سترگ بود برای ادامه ی راه.

حالا والدینی که فرزند پسرشان در مهد بود مشتاق ادامهٔ راه پسرانشان با همان سبک و سیاق مهد در دبستان بودند. در آغاز سال تحصیلی ۸۳-۸۴ دبستان پسرانه آغاز به کار کرد.

سیستم آموزشی راه رشد مهارت محور است و بنای آموزش را در بستر تجربه می سازد. در سال  ۸۴ پروژه های علمی – پژوهشی آغازِ بهترین فرصت برای تقویت روحیهٔ جستجوگری، پژوهش و تمرین عملی این تجربه ها شد چراکه فلسفهٔ این خانواده، پرورش فرزندان این خانه برای زندگی واقعی است.

. . .

۱۳۸۶-۹۰

فارغ التحصیلان سال ۸۶ اولین گنجینه های راه رشد، کلاه های فارغ التحصیلی را در آسمان به پرواز درآوردند تا ورودشان را به راه جدید این سفر جشن بگیرند.

برای توسعۀ  رشد علمی فرزندان راه رشد تلاش بیشتری نیاز بود و با حمایت اولیا و دانش آموزان چراغ آموزشگاه علمی در سال ۸۷ روشن شد.

. . .

۱۳۹۱-۹۵

راه رشد را والدین و دانش آموزانش توسعه دادند، چرا که در پایان هر دوره، آنها مشتاق  ادامهٔ مسیر با راه رشد بودند و قدرت ریسک پذیری اهالی این خانه نیز همیشه به سرانجامی خوش ختم می شد. نزدیک به یک دهه، فعالیت مدرسهٔ پسرانه محدود به دبستان بود و این بار ادامهٔ راه پسران این خانه، دغدغهٔ روز شده بود  تا بالاخره سال ۹۲ متوسطهٔ ۱ پسرانه تاسیس شد.  یک سال بعد تخته های قدیمی رفتند و تخته هایی نو، مجتمعی هوشمند ساختند.

پروژه های دانش آموزی به کمک مجموعه ای از اهالی این خانه  و اولیا راهنمایی می شد که هرکدام تحصیلات و تجربه هایی مرتبط با آن داشتند ولی لازم بود که به گونه ای منسجم در شکلی واحد، برنامه ریزی و هدایت شوند. واحد پژوهش شکل گرفت تا علاوه بر دانش آموزان، مربیان و همکاران راه رشد نیز فرصتی را برای توسعهٔ حرفه ای تجربه کنند.

مشاوره یکی از مهمترین اولویت های راه رشد بوده و هست، تا آنجا که سال ۹۴ همزمان با ۳۰ سالگی راه رشد تمامی توانایی های این مهم در قالب مرکزی گنجانده شد تا به عنوان یک واحد تخصصی با نام مرکز مشاورۀ محیا آغاز به کار کند.

سرانجام، راه پسران این خانه کامل شد و سال ۹۵ متوسطهٔ ۲ پسرانه تاسیس شد.

راه رشد هویت خود را فراموش نمی کند و دبیرخانهٔ توسعهٔ مدرسهٔ تعاونی را، سال ۹۵ برای گسترش ایدۀ تعاونی تشکیل داد.

. . .

۱۴۰۰-۹۶

سال ۹۶ را می توان سال تعاونی برای راه رشدی ها دانست که دو تعاونی نوآوران و همیاران آتیهٔ رشد را شکل دادند و با عصر ارتباطات رشد بستری را برای گسترش روابط خود با جهان خارج از مدرسه فراهم کردند.

حالا دیگر اهالی خانه در پایگاه کار آفرینی راه رشد به اشتغال زایی، نگاهی حرفه ای و پراز امید داشتند و با ثبت  انتشارات چۤکسه، برای  ارائهٔ اندیشه های خود دل را به دریا زدند.

کتاب همدلی راه رشد صفحهٔ سال ۹۷ را باز کرد و تعاونی منظومهٔ پژوهشی برگ نو تشکیل شد و حالا هم آوایی شان با عضویت در سازمان جهانی تعاونی ها  – ICA – کامل شد.

واحد پژوهش به میوه چینی خود رسیده بود و با سفر یادگیری فرصتی را خلق کرد تا در ۸ بخش متنوع گامی نو برای تحول آموزش و بهسازی اهالی این خانه برداشته شود.

سال ۹۸ مدیران منظره ای پیش رو داشتند، حیاطی بزرگ که قبل ها جای درختان زرد آلو بود و عمارتی سفید، که فقط یک فکر را در ذهن تداعی می کرد: این فضا با حضور و صدای نشاط فرزندان راه رشد باید پر شود و موسسهٔ فرهنگی – هنری پله در هجدهم ولنجک متولد شد.

سال ۹۸ را همه به خاطر می سپارند. کسی به مدرسه نمی آمد، همه در خانه بودند، شهر در ترس ابتلا به ویروس کوید۱۹ رو به خاموشی بود اما خانوادهٔ راه رشد فرزندانش را تنها نگذاشت و راه را با آموزش آنلاین – LMS ادامه داد.

صفحهٔ آخر قرن داشت ورق می خورد و راه رشد بزرگتر از همیشه  با قدمتی بیش از ۳۰ سال تجربه، برخلاف ناامیدی های روزهای کرونا، رویایی در سر داشت و به بخش هایی بزرگتر و تخصصی برای مدیریت فکر می کرد. واحدهایی چون منابع انسانی، آموزش، IT و روابط عمومی.

کمی مانده به پایان قرن در سال ۱۳۹۹ واحد ها متولد شدند تا قرن جدید، قرن بزرگ – راه رشد باشد.